Олександр Завара “Песиголовець”

pesygolovetc

Зізнаюся, донедавна я не був знайомим із творчістю Сашка Завари. Та коли я прочитав про “Песиголовця”, не вагаючись замовив цей роман. А також і два попередні…

Впадає в око те, що у перших двох книжок (“IQ = FAQ (Історія Хворого розуму)” та “Ката-Моргана (Апокаліпсис уже завтра)”) автором значиться ще Сашко Завара, а от у “Песиголовця” уже Олександр. Як на мене, це недарма – різниця між романами є досить очевидною. Можливо, автор таким чином хотів позначити новий етап у своїй творчості. Так, якщо перш два романи умовно можна назвати контркультурними, то останній – це вже література жахів.

В основі роману “Песиголовець” історія молодого письменника Юрка Побивана, який через кризу (як творчу, так і фінансову) разом із сім’єю переїжджає зі столиці до Мелітополя. Юрко знаходиться у творчому пошуку, він планує написати роман, який повинен стати бестселером. У пошуках натхнення він їде на Прикарпаття, де на одній із галявин його сім’я стикається із древнім злом, яке пускає паростки у молодшій Побивановій доньці – Іванці.

Не знаю наскільки у Юрку зображений сам автор, але те, як він описує Побиванові негаразди насправді підкупає. Відчувається щирість, персонажу співчуваєш. Так само як і Софії – старшій доньці Побивана, яку цькують в школі нові однокласники. І якій починають снитися дивні сни…

Далі автор переносить нас у далеке минуле, у часи полян. І якщо у теперішньому часі основними героями є сім’я Побиванів, то у минулому на передній план виступають дівчинка Оленка та її моторошний друг – песиголовець Асур. Сашко тут по-своєму інтерпретує відому казку про Червоний капелюшок. Зізнаюся, “минуле” у цьому романі є моєю улюбленою частиною. Написано цікаво, з точки зору язичників, яких силком намагаються охрестити. Надто ревним християнам, можливо, це читати буде важкувато.

Але, все ж, основні події розгортаються у теперішньому часі, де поступово починають гинути люди, причому гинути від рук… Втім, не буду спойлерити – самі прочитаєте. Так чи інакше, Юрко Побиван виявляється втягнутим у доволі неприємні події, які загрожують його сім’ї та йому самому. Розібратися ж в усьому йому допомогає професор Станіслав Бокарчук, добре знайомий з українським фольклором.

Сюжет трохи нагадує “Сіністер”, але тут є і свої особливості: перш за все, є локальна специфіка. Використати песиголовців для основи роману було вдалою ідеєю. Тут є вбивства різного ступеню жорстокості, обряд екзорцизму… Словом усе те, що ви можете чекати від горор роману. Також відмічу, що, на відміну від попередніх книжок Сашка, сюжет тут більш чіткий і структурований, а імена героїв більш “природні” (так, Сармат Мацура звучить дико, але, погодьтесь, не настільки дико, як Борисфен Карпунін чи Віктoр Пєчєнька). Ще мені сподобався фінал роману. Він залишає простір для фантазії та ставить три крапки, необхідні для можливого продовження.

Але, як на мене, роману не вистачає ще хоча б п’ятдесяти сторінок, щоб прояснити деякі важливі деталі, повніше розкрити персонажів. Так, не зрозуміло які наслідки мало зникнення слідчого, як сусіди віднеслися до обряду екзорцизму, чому Бокарчуку так легко і швидко надіслали цінний музейний експонат, чому Побиван так легко погодився на екзорцизм, не спробувавши спершу “традиційні методи” (психіатрія, поліція), що сталося із тілом об’єкта екзорцизму (підозрюю, що те саме, що і з Мацуриним, але це теж породжує нові запитання – невже це так легко, розчленовувати близьких?) тощо.

Втім, перефразовуючи класичний штамп, “не зважаючи на це, вважаю, що робота Олександра Завари виконана на належному художньо-естетичному рівні”. Ба більше, книга рекомендується до читання не тільки фанатам горору, але і ширшому колу читачів.

Суб’єктивна оцінка 8/10, а за “полянську” частину історії – усі 10.

One thought on “Олександр Завара “Песиголовець”

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s